Джезва і турка - чи є відмінності?

Турка і джезва - це два слова, які ми часто зустрічаємо, коли йдеться про каву. Обидва позначають посуд, ємність для приготування кави на будь-якому джерелі тепла: плита, відкритий вогонь, пісок. Найчастіше відмінності між словами можуть бути через особливості культур. Так, у слов'янських країнах можна почути слово "турка", у країнах же арабського світу - "ібрик", у Туреччині - "джезва". Але все одно йдеться про одну й ту саму посудину. Яка вона може бути, з якого матеріалу, якої форми, як краще її використовувати і як приготувати найкращу каву - ви дізнаєтеся далі.

Види турок для кави

Наш світ дуже різноманітний, у ньому вмістилося безліч культур, традицій, і приготування кави не виняток. Сьогодні доступна величезна кількість варіантів турок для приготування кави. Відрізняються ємності регіоном походження, матеріалом, об'ємом, технічними інноваціями, індивідуальними уподобаннями. Найпоширенішими вважаються класичні та гейзерні джезви, електротурки.

Класична турка

Кавове мистецтво прийшло до нас з арабських країн, країн третього світу. У ті далекі часи джезва, ібрик або турка виглядали трохи інакше. Здебільшого вони використовувалися для приготування кави по-турецьки - густого напою з насиченим і яскраво вираженим кавовим смаком. У стародавні часи ручка турки була довшою, тому що каву готували на вогні, але сьогодні ручка коротша, тому що ризик обпектися на плиті низький.

Традиційно турка була виготовлена з міді, латуні, з вузькою шийкою. Сьогодні цей список доповнюють турки з нержавіючої сталі, скла, кераміки, турки вкриті сріблом, що надає вінтажного вигляду. Технічний прогрес представив світові електротурки, кавомашини, здатні приготувати каву в кілька кліків.

Класична турка зберегла свій традиційний вигляд, отримала додаткове покриття. Плюс крім мідної, латунної турки, ви можете купити керамічну турку, турку з нержавіючої сталі, алюмінію.

Гейзерна турка кавоварка кавоварка

Наступний варіант приготування кави - це кава в гейзерній турці. Чимось екстраординарним вона не вирізняється. Зовні нагадує пісочний годинник, розділена на кілька відділень: нижня частина - резервуар для води, верхня - для готового кавового напою. З'єднані два відділення невеликою трубкою у формі лійки, а між ними розміщена внутрішня основа, тобто спеціальне ситечко, що містить мелену натуральну або розчинну каву.

Працює за принципом, що нагадує гейзер: вода нагрівається знизу, потім піднімається, проходить через основу і готовий напій утворюється у верхньому відділенні. Пар використовується головним чином для створення тиску і проштовхування води з нижньої камери у верхню. Завдяки цьому напій еспресо виходить не надто гарячим, але й досить міцним.

Переваги гейзерної турки в тому, що вона легка і проста в експлуатації, готова кава - ароматна і насичена, турка займає мінімум місця на кухні, її можна взяти з собою на дачу, в похід. У турці такого формату можна готувати не тільки каву, а й заварювати чай.

На жаль, у класичній гейзерній турці не утворюється піна, і тривале використання кавоварки з алюмінію, наприклад, може призвести до окислення, що впливає на смак кави.

Електротурка для кави

Електротурка - ще один вид турки, але вже в сучасній обробці. Вона працює від електрики. Деякі моделі мають кнопку автоматичного вимкнення, якщо ж її немає - слід самостійно стежити за процесом приготування. Процес займає не більше 1 хвилини. Щодо об'єму, то електротурки призначені для однієї чашки на 200-250 мл, або на 700-800 мл. Дно турки широке, стійке, горлечко - вузьке.

как выбрать турку для кофе

Матеріали виготовлення турки

Алюміній

Плюси та мінуси

Матеріал має гарну теплопровідність, кава нагрівається рівномірно і досить швидко. Турка не важка і легка в транспортуванні. Зовні має дуже естетичний вигляд, за ціною дешевша, ніж турки з міді або нержавіючої сталі.

Що стосується недоліків, то турка з алюмінію піддається корозії і процесу окислення внутрішніх стінок, що може вплинути на смак і аромат кави з часом. Тому така посудина потребує більш ретельного догляду. Дизайн алюмінієвих турок не має широкого асортименту, чого не скажеш, наприклад, про керамічні турки.

Нержавіюча сталь

Плюси та мінуси

Турки з нержавійки виконані з міцних сплавів сталі, що забезпечують кухонному приладдю довгий термін експлуатації. Поверхня має пасивну оксидну плівку, яка не дає утворюватися корозії, іржі. Сам матеріал гігієнічний, не виділяє шкідливих речовин під час контакту з водою, і як результат не завдає шкоди здоров'ю. Поверхня турки гладка, естетична. Готовий напій насичений, без сторонніх запахів і ароматів.

Серед недоліків можна відзначити, що якісні турки з нержавіючої сталі можуть бути важкими і вартість може бути дещо вищою, ніж в алюмінієвої або керамічної турки. Дешеві варіанти найчастіше мають тонкі стінки, тому кава може пригорати.

Латунь

Плюси і мінуси

Турка з латуні вирізняється автентичним, благородним, багатим виглядом. Це класика, як і турка мідна. Часто з широким асортиментом дизайнерських рішень. Матеріал нагрівається рівномірно, він менш схильний до механічних пошкоджень, стійкий до корозії.

Потемніння металу з часом є однією з особливостей латунної турки, і для когось це зіграє роль недоліку. Крім цього важка латунна турка вимагає дуже пильної уваги, догляду. Метал дорогий, тому готовий виріб на порядок вищий за ціною.

Мідь

Плюси та мінуси

Турки з міді - одні з перших у кавовому мистецтві. Метал якісний, дорогий, вирізняється блиском і яскравим золотистим відтінком. Має хорошу теплопровідність, кава нагрівається рівномірно. Такій турці не страшні механічні пошкодження, корозія.

На жаль, мідна турка з часом може потьмяніти, тому будьте готові її час від часу полірувати.

Срібло

Плюси та мінуси

Ще одним розкішним і благородним варіантом можна вважати турки зі срібла. Вони вважаються одними з найміцніших і найдовговічніших. Найчастіше вони відрізняються дизайном, мають тиснення. Через особливості срібла, яке має антисептичні властивості, турка збереже всі якості та властивості готового напою і дезінфікує вміст. Але нарівні з цим, срібна турка потребує делікатного догляду, з часом може потемніти.

Ісинська глина

Плюси та мінуси

Ісинська глина - це червона глина, з якої робили посуд у Китаї. Турки з цієї глини мають унікальний і автентичний зовнішній вигляд, підкреслюють традиції заварювання кави. Матеріал абсолютно натуральний, екологічний, дає змогу рівномірно нагріватися каві та тривало підтримувати тепло після приготування. Стінки кавника відмінно утримуватимуть вологу, що дуже важливо для приготування насиченого напою.

Кавник дуже добре вбирає смак кави, тому в такій рідкісній посудині рекомендується готувати тільки один сорт кави. Догляд має бути максимально дбайливим, глина дуже тендітна, може пустити тріщини, лопнути в разі неправильного використання.

Кераміка

Плюси та мінуси

Коли в глину почали додавати різні породи, тоді з'явилися керамічні турки. Вони являють собою вироби з натурального матеріалу, що мають гарну теплопровідність, естетичність, вони не іржавіють, зберігають смак і аромат кави. Добре піддаються дизайнерським рішенням, тому для своєї кухні ви можете підібрати найрізноманітніші за кольором, фактурою, формою керамічні турки.

До мінусів таких виробів можна віднести крихкість матеріалу. На жаль, не всі види плит здатні приготувати каву в такій турці.

Фарфор

Плюси та мінуси

Порцелянова турка - це різновид кераміки, але щоб отримати чисту порцеляну, використовують просіяну глину дрібного помелу в поєднанні з компонентами неорганічного походження (до глини додають до 30% кварцу або польового шпату). Випал відбувається за високих температур у 2 етапи.

Готова турка має товсті стінки, гладку поверхню. З часом не покривається тріщинами. Здебільшого може бути представлена в базових кольорах - білий, коричневий, чорний, графітовий. Найчастіше такий посуд виготовляється вручну, він рівномірно прогрівається, а глазур на турці дає змогу блокувати сторонні запахи та смаки.

Механічні пошкодження, дорогий матеріал - це, мабуть, одні з основних мінусів порцелянової турки, але на рівні з мідною туркою буде ексклюзивним подарунком і придбанням для вашого будинку.

Гірський кварц

Плюси і мінуси

Ще одним винаходом стали турки з гірського кварцу. Через зовнішній вигляд їх часто називають турками з кришталю, але це не так. Гірський кварц - це матеріал, який не боїться високих температур, тому в такій ємності можна заварювати каву. Матеріал дуже пластичний, готові вироби виходять з вузькою шийкою, широким дном і будь-яким зручним об'ємом для однієї людини або компанії. Така турка дає змогу рівномірно нагріватися каві, зберігати тепло і допоможе контролювати процес утворення пінки.

З недоліків такої кварцової посудини - крихкість, висока сприйнятливість до перепадів температури, через які можуть утворитися тріщини. Також турка з гірського кварцу може бути дещо дорожчою, ніж турки з алюмінію, нержавіючої сталі. Що стосується дизайну - на жаль, він обмежений, тому для когось це може стати мінусом під час вибору кавового аксесуара.

Форма турки

Конічна

Турка конічної форми - це класика, певний стандарт, де передбачено вузьке горлечко, широке дно, довгу ручку і невеликий об'єм. Широке дно дає змогу рівномірно нагріватися напою, утримувати ефірні олії від перегорання і сформувати густу пінку. Кавова гуща осідає на дно дещо швидше, ніж у турці з рівними, вертикальними стінками.

Циліндрична

Турка циліндричної форми чудово підійде тим, хто звик контролювати весь процес від початку до кінця приготування. Через те, що горлечко в турці широке, важливо стежити за підйомом пінки. Вона піднімається швидко, оскільки дно в такій турці теж широке, воно швидко нагрівається і відразу ж утворюється пінка, що піднімається. Важливо вловити момент закипання і прибрати турку з вогню. Найчастіше такі турки виконані з глини, кераміки, нержавіючої сталі і можуть якийсь час зберігати напій теплим.

Бочкоподібна

Бочкоподібна турка зовні нагадує барильце, має заокруглені краї, вузьке дно, що робить її цікавою для подарунка або покупки собі. Така форма дає змогу утримувати тепло і розподіляти його в довжину. Найчастіше такі ємності підходять для приготування кави на газу, на вогні, на піску.

Товщина стінок турки

Розмаїття матеріалів, форм, об'ємів, плит диктують свої правила для того, щоб сказати, яка товщина має бути в турок. Часто можна зустріти інформацію, що оптимальна товщина стінок турки - це 1-1,5 мм.

В описі турок звертайте увагу - товщина стінок завжди вказана. Так, турки товщиною 1 мм вважаються тонкими, що дає змогу швидко нагріватися напою і так само швидко остигати. Тонкі стінки дають змогу кавовим ефірам взаємодіяти з джерелом тепла, а отже, ви швидше відчуватимете аромат кави, часто з гірчинкою.

Стінки від 1,5 мм і більше вважаються товстими. Відрізняються широким діапазоном нагріву, кава готується повільно, поступово, рівномірно утворюючи аромат.

Виходячи з цього можна зробити висновок, що стінки турки підкреслюють стиль кавоваріння: хтось прагне швидше отримати кавовий напій, а хтось любить спостерігати за цим процесом і смакувати кожним його етапом.

 как выбрать турку

Місткість та об'єм турки

Вибір правильного об'єму важливий для отримання гарної піни, тому розмір джезви має відповідати кількості чашок кави, які плануєте готувати. Важливо знати, що ємність має бути заповнена на ⅔, щоб залишити простір для утворення і підняття піни.

Оптимальним варіантом може бути купівля кавників 3 розміром:

  • Турка маленького розміру: призначена для 1-2 горняток.
  • Турка середнього розміру: для 3-4 горняток, для компанії друзів.
  • Турка великого розміру: на 5-6 горняток, для особливих заходів.

Якою має бути ручка у правильної турки

Ручка турки - це насамперед ваш захист рук від опіків, тому краще віддати перевагу високим ручкам під кутом, виконаним з міцного металу або дерева. Часто ручки з дерева можна легко знімати і ретельніше доглядати за туркою після приготування кави.

Яка турка для якої плити

Турка для електричної плити

Підходить турка з нержавіючої сталі, алюмінієва турка.

Турка для газової плити

Для газової плити підходять турки з нержавіючої сталі, алюмінію, гірського кварцу, міді, срібла, але в сучасних умовах не завжди використовується цей перелік, окрім нержавійки та алюмінію.

Турка для індукційної плити

Для індукційних плит підходять усі турки, які мають на дні феромагнітні частинки. Якщо плита якісь турки не бачить, для цього можна купити спеціальне феромагнітне коло, адаптер, і готувати улюблену каву. Без адаптера можна використовувати турку з нержавіючої сталі.

Турка для склокераміки

Для цього виду плити підійде металокерамічна та керамічна джезва.

Як вибрати каву для турки

Якщо ви любите м'яку каву, тоді обирайте арабіку, якщо ж більш насичену, з гіркуватістю, вираженим вмістом кофеїну - тоді робусту.

Який помел кави потрібен для турки?

Щоб розкрити всі нотки кави, для приготування в турці рекомендується використовувати дрібний помел. Зерна, які мають найменші частинки після помелу, віддають каві всі свої екстракти і в результаті виходить ароматний напій.

Як варити каву в турці

Якщо ви хочете приготувати каву в турці, вам знадобиться кава, вода і цукор (якщо ви його використовуєте). Ці 3 інгредієнти вважаються базовими. Звичайно, потім за смаком можна додати спеції, молоко.

Отже, на першому етапі потрібно залити холодну воду в турку (при бажанні можна використовувати і гарячу). Потім слід додати стільки ложок кави, скільки склянок води залито в турку (наприклад: 3 склянки води і 3 чайні ложки кави). Якщо ви любите густу каву, можна додати ще ложку. Далі слід змішати всі інгредієнти (за 30 секунд до того, як ставити на плиту) і дати їм варитися на слабкому вогні. Помішувати каву під час готування не рекомендується, бо є ризик не побачити утворення пінки. Про те, що кава почала готуватися, ви дізнаєтеся саме за утворенням пінки та запахом.

Повільно приготована кава має інший смак. Щойно пінка почне підніматися - вимкніть турку і дайте настоятися каві 2-3 хвилини, потім наливайте в улюблене горнятко і насолоджуйтеся.

Пропорції кави для турки

Для отримання ароматної кави важливо вибирати свіжі зерна, а отже, молоти їх краще перед приготуванням. Пропорції залежать від об'єму турки, помелу. Стандартна пропорція на 250 мл води становить 1-2,5 чайні ложки кави. Що дрібніший помол, то менше знадобиться кави.

Як правильно доглядати за туркою

За туркою варто дбайливо доглядати. Кожен матеріал, з якого виконана турка, потребує спеціального догляду. Основне - це мити в теплій воді, без абразивних інструментів, агресивних речовин і кислот.

Турки і посудомийні машини

У посудомийці мити турку для кави не рекомендується, оскільки засоби для миття можуть зруйнувати захисний шар харчового олова (якщо турка мідна). Якщо кава пригоріла до турки, то машина також може не впоратися. Цей предмет дуже делікатний, крихкий, тому для збереження його довговічності краще доглядати вручну.

Як правильно очистити турку від пригорілої кави

Найчастіше використовуються натуральні кислоти (сік лимона), сода, оцет, сіль, не агресивні розчини. Знову-таки очищення турки залежить від того, з якого матеріалу вона виконана.

Як зберігати турку?

Для того щоб турка служила вам довго, рекомендується її добре висушувати після миття, і зберігати в темному приміщенні з помірною вологістю.